Chov
Chov:Každý kto uvažuje nad kúpou chameleóna musí vedieť aspoň základné pravidlá o jeho chove. Vraví sa,že je to veľmi náročné zviera ,nie je to však celkom pravda. Každé zviera vyžaduje určité podmienky a pred kúpou zvieraťa by sme mali preto zvážiť či mu ich dokážeme splniť.
Samec či samička?
samec:
Vačšina začiatočníkov preferuje samčekov,je to hlavne preto, že sú väčší,hlavne mohutnejší s vyššou prilbou .Ďalším plus je, že sa často dožívajú viac rokov, samček 5-7 a samička 4-5. Nevýhoda však je, že sa neznesú s ďalším chameleónom. Niektorí môžu byť viac agresívny,závisí to však skôr na odchove než od pohlavia.
samičky:
Samičky sú síce menej mohutné,za to farebne vedia byť veľmi krásne obzvlášť v období gravidity ako na obrázku hore. Samičky sú pomerne nekonfliktné a preto ich môžeme chovať v dostatočne veľkom teráriu spolu. U samičky však musíme myslieť na možnosť že nakladie vajíčka.Samozrejme pokiaľ nie je v kontakte so samcom tak sú vajíčka neoplodnené a nič sa z nich nevyliahne. Samička v dobe gravidity však potrebuje obzvlášť kľud a podávame zvýšené množstvo vápnika. Gravidnú samičku spoznáme podľa zmeny farby,zväčšeného bruška na ktorom sa rysujú vajíčka a zhruba týždeň pred nakladením schádza dolu z vetvičiek a snaží sa nájsť vhodné miesto pre vajíčka ktoré nakladie do vyhĺbenej jamy. Preto potrebujeme mať v teráriu substrát asi 15-20cm hlboký. Vhodný je piesok zmiešaný z rašelinou alebo riečny jemný štrk(asi 3mm hrubý) ktorý v dobe hrabania zvlhčíme. Pár dní pred kladením odmieta potravu,preto ju nenútime a zvyknú prijímať viac vody . Pokiaľ jej však nespĺnime tieto jednoduché podmienky,hlavne keď je v strese,môže sa stať že zadrží znášku a to je pre ňu nebezpečné.Preto dávame pozor či nakládla všetky vajíčka a správa sa už ako obvykle.Bohužiaľ keďže mnohí chovatelia ani nevedia že majú samičku tak to niekedy nedopadne dobre.
pár:
Rozhodne neodporúčam.Obidvaja by sa trápili a navzájom stresovali,prípadne si môžu aj fyzicky ublížiť.Samček sa chce neustále páriť a samička je neustálym odháňaním samčeka veľmi stresovaná.
pre skúsenejších:
Pre skúsenejších chovateľov je najlepšie chovať chameleóny v háreme,teda jeden samček a niekoľko samičiek, to preto aby samičky neboli vysilené.Potrebujú však naozaj priestorné terárium aby mali možnosť nájsť si svoje útočište.
Terárium:
Musí čo najviac odpovedať ich domovine. Preto by terárium malo byť po výške a nesmie chýbať dostatočne veľká odvetrávacia časť . Veľkosť je samozrejme čím väčšia tým lepšia, pre jedného by malo mať terárium rozmery minimálne asi 50x50x80 pre samčeka lepšie vysoké aspoň 100. Niektorí chcú mať chameleóna pusteného v byte,je to možné ale nie na celý deň,potrebujú terárium!!! Nie je to len o veľkosti,veľmi sa dá zväčšiť priestor hlavne pozadím po ktorom môžu loziť,v ktorom majú výčnelky a hlavne rastliny a veľa vetvičiek rôznej hrúbky. Terárium nemusí byť sklenené,ideálne je dokonca ak máme 1menšiu stenu vyplnenú pletivom-kvôli vetraniu. Sklo sa ťažko čistí,hlavne od vodného kameňa,preto je vhodné mať aspoň na zadnej stene pozadie,ktoré chameleoni využijú na lezenie. Terárium musí byť pre chameleóna bezpečné,obzvlášť dávame pozor aby sa nemohol dostať k žiarovkám a popáliť,pretože sa to veľmi často stáva. Tiež si treba dať pozor aby nemali možnosť ujsť,sú totiž veľmi vynaliezaví a dokážu niekedy odsunúť aj sklo. Vhodné je mať čo najväčší prístup do vnútra,kvôli manipulácii a údržbe. Nesmieme zabudnúť , že na dno pôjde substrát a samička potrebuje aspoň 20cm hlboký, ináč pre samčeka a niekedy aj pre samičku je najvhodnejšie dať im ako podklad obyčajný papier aby nepožierali piesok či iný substrát,ktorý im potom spôsobuje zápchu a môže tak ohroziť ich život.
umiestnenie:Terárium umiestnime na vyvýšené miesto,pretože čím vyššie tým sa cítia bezpečnejšie.Samozrejme tak aby sme mali ale dobrý prístup do terária.
Vodopád: Ak chceme skrášliť terárium vodopádom tak len takým v ktorom sa neutopia :) Niekedy sú totiž dosť hlúpi a sú schopní sa utopiť aj v pomerne plytkej vode.
Rastliny sú vhodné živé aj umelé,musíme však myslieť na to že sa budú pokúšať ich jesť.Preto umelé také aby sa nedali odtrhnúť.Živé nesmú byť jedovaté.Vhodné sú fikusy,draceny a bromélie.Živé rastliny tiež zvyšujú vlhkosť čo je výhoda. Chamíci ich však často zničia okusovaním. Do terária umiestníme čo najviac vhodných vetvičiek,veľmi radi šplhajú.
Teplota a vlhkosť:
Veľmi dôležité parametre pre správny chov preto budete potrebovaťaspoň jeden teplomer a vlhkomer. Teplotu dosahujeme použitím výhrevných žiaroviek.Výhrevný kábel či podložka nie je vhodný, pretože chameleóni sa radi slnia a vyhľadávajú svetelný zdroj umietňujeme tak aby v strede terária bola teplota asi 26-27C dole nižší asi 23-24C a pod žiarovkou max 35 ideálne aspoň 30. Nesmie im chýbať uvb svetlo s 5-6% podielom pričom každý rok sa musí meniť!!! kôli opotrebovaniu.Denne svietime 12hod. V noci im teplota stačí aj 18C.Ráno a večer potrebujú zvýšiť vlhosť čo môžeme zabezpečiť porosením(nie na chameleónov nemajú to radi) alebo mlhovačom či vodopádom. Vlhkosť by mala byť zhruba 50-80%v strede terária.
Potrava: Dospelých kŕmime zhruba každý druhý deň alebo 3x za týždeň. Množtvo podľa toho čo,veľké cvrčky asi tak 5-7 pozor na prekrmovanie a jednotvárnu stravu.Chameleón vydrží bez jedla veľmi dlho,niektorí chovatelia odporúčajú občas týždňovú hladovku,ale nie každý sa vie pozerať na to akí sú hladní. Nie sú veľmi vyberaví sú priam pažravý a nikdy nemajú dosť.Keď sú hladní zožerú skoro čokoľvek a to doslova,preto dajte pozor aby sa neotrávili,predovšetkým jedovatými rastlinami a bodavým hmyzom či aby nepožierali substrát-hrozí zápcha. Najvhodnejšou potravou sú určite cvrčky,nie len pre ich dostupnosť ale hlavne výživovú hodnotu.Je však vhodné ak im občas doprajeme zmenu ako sarančatá prípadne šváby či múčne červy s nimi však veľmi opatrne a iba v malom množstve.Rozhodne dobou voľbou je voľne nachytaný hmyz pri ktorom však musíme byť opäť opatrní. Chytáme len na miestach ďaleko od ciest,hnojených a striekaných polí a pozor na bodavý hmyz. Taktiež pavúky radšej vynecháme. Vhodné sú lúčne koníky, cvrčky,sarančatá, kobylky-tu ale radšej pozor na ich hryzadlá. Väčšina chameleónov miluje aj zelenú stravu ako šalát.Viac vitamínov však obsahuje púpava-listy aj kvety,kvety majú radi väčšinou určitej farby-hlavne žlté, veľmi zdravá je aj nastrúhaná mrkva a v malom množstve podávame podľa chuti aj rôzne ovocie .Nezabúdame však že zelená potrava je len doplnok.
spôsob kŕmenia: Kŕmime buď z ruky,pinzety,nádoby-výhoda:zvyknú si na nás,neutečú/nezašijú sa cvrčky,vieme koľko toho zjedli
alebo im nasypeme do terária-potporujeme lov,prirodzenejšie,majú viac činnosti,nezjedené cvrčky však v noci môžu poraniť chameleóna
najlepšie je obe metódy kombinovať,druhá metoda je vhodnejšia v teráriách zo skla a s živou rastlinou
Voda a doplnky: Vodu pijú najčastejšie olizovaním kvapiek zo stien a z rastlín,preto je dôležité im 2x denne rosiť.Voda by mala byť odstáta kôli chlóru. Málo kedy ich však pristihnete pi,nemusíte sa ale báť že nepijú,pri správnej vlhkosti veľa vody ani nepotrebujú.Vhodné je občas im ponúknuť vodu zo striekačky-stačí obtrieť kvapku na papuľku a väčšinou potom začnú piť,hlavne v lete. Miska s vodou nie je potrebná,môžu sa v nej utopiť a nezvyknú z nej piť.Prípadne môžme vyrobiť kvapkátko a tiež pijú z vodopádu.
Dospelý chameleón nepotrebuje veľa vitamínov,stačí občas dávať mrkvu,ovocie a občas cvrčky poprášiť zakúpenými vitamínmi. Potrebujú hlavne vit.D ten však získajú práve z uvb žiarovky a v lete ešte lepšie zo slnka. Ďalej však potrebujú vápnik,dá sa kúpiť spolu z vit.D,neodporúčam podávať holátka,pre vysoký obsah proteinov.
Mláďatá:
Chameleón dospieva zhruba v 5-6 mesiacoch,na rozmnožovanie je však pripravený asi až v 1 roku.Rastie však celý život. Mláďatá potrebujú podobné podmienky ako dospelý,pár odlišností tu však je:
kŕmime každý deň,najlepšie 2x denne zhruba koľko chcú,nemali by sme ich obmedzovať(niektorí však už aj v mladšom veku nemajú limit preto pri odrastenenejších to už tak neplatí )
maličký nemajú záujem o rastlinnú potravu
krmivo by malo byť veľké asi ako ich papuľka
vždy obaľujeme potravu vitamínmi a vápnikom
rosíme aspoň 3x denne
kvalitné uvb
vetvičky primerane hrubé
Manipulácia: Na chameleóna platí, že musíte naňho ísť pomaly.Nemajú radi rýchle pohyby.Musíte si uvedomiť že to nie je pes,nie sú na maznanie.Napriek tomu že platí že ich nesmieme stresovať je možné ich navyknúť nie len našu prítomnosť ale aj manipuláciu. Domáci odchovanci od mala nemajú problém s kontaktom s rukou. A ak majú dajú sa ľahko naučiť na ruku tým že budeme kŕmiť z ruky,prípadne aj z pinzety.Keď sa neboja našej prítomnosti môžme skúšať brať ich na ruku a však nie schmatnutím ale nalákaním a vždy tak aby si oni vyliezli na ruku.Hlavne nemajú radi keď na nich idete zhora,vždy radšej vsunieme ruku pod nich a nemajú radi ani hladkanie.Ćasto sa tak tešia z našej prítomnosti že keď otvorím terárko už po mne lezú,je to samozrejme kvôli tomu že sa tešia na kŕmenie a nie na mňa. Manipulujte s nimi opatrne a jemne,dávajte pozor na ich pazúriky a chvostíky.
Môžte ich púšťať z terária,ale pri pokojovej teplote a nie na celý deň.Hlavne dávať pozor kde sú,nie sú síce až tak rýchly ale ľahko sa stratia.Pozor na točo môžu zjesť.Ideálne púšťať ich na veľký fikus,majú to veľmi radi.